szczepionki na covid 19 nowe rodzaje szefowa ke chcemy rozszerzyc portfolio

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że KE chce rozszerzyć portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 o preparaty na bazie białka. "Z pewnością dodamy inne potencjalne szczepionki. Na przykład szczepionki oparte na białkach mają również spory potencjał" – stwierdziła von der Leyen w piątek na konferencji prasowej.

Dwa koncerny, u których KE zamówiła szczepionki przeciw COVID-19 wytwarzają szczepionki bazujące na białkach

Te, które są obecnie dostępne w UE to szczepionki wektorowe bazujące na adenowirusie (AstraZeneca, Johnson & Johnson) oraz szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech i Moderna)

Europejska Agencja Leków na bieżąco ocenia m.in. badania prowadzone nad preparatem Novavaksu, niewykluczone, że wkrótce zostanie dopuszczony do użytku w krajach UE jak cztery inne preparaty

KE rozpoczęła już negocjacje z BioNTechem i Pfizerem dotyczące dostaw 1,8 mld szczepionek przeciw COVID-19 na kolejne lata

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nad szczepionkami chroniących przed COVID-19 opartymi o białko pracują dwie firmy: Novavax i Sanofi/Glaxo-Smith-Kline, z którymi KE zawarła umowy. Preparaty tego rodzaju zawierają fragmenty białka specyficznego dla wirusa. System odpornościowy człowieka reaguje na nie, wytwarzając przeciwciała.

Szczepionki tych dwóch koncertów mogą pojawić się w UE jeszcze w tym roku. Europejska Agencja Leków na bieżąco ocenia m.in. badania nad preparatem Novavaksu, a także niemieckim CureVac i rosyjskim Sputnikiem V. W ramach wspólnego programu zakupów UE zamówiła w sumie 2,6 mld dawek szczepionek u sześciu producentów.

Szczepionka białkowa Sanofi prawdopodobnie dopiero pod koniec roku

Oprócz czterech preparatów dopuszczonych już do użytku (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson) KE złożyła zamówienie u niemieckiej firmy CureVac i francuskiego koncernu Sanofi, który nad szczepionką na koronawirusa pracuje z brytyjskim GlaxoSmithKline. W grudniu 2020 r. Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 r.

Ursula von der Leyen mówiła w środę, że KE rozpoczęła negocjacje z BioNTechem i Pfizerem w sprawie dostawy 1,8 mld dawek szczepionek w latach 2022-23. W piątek natomiast powtórzyła również, że decyzja w sprawie kroków prawnych przeciwko koncernowi AstraZeneca za niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych jeszcze nie zapadła